Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

26/2 – #1 OPLÆSNINGSRÆKKE PÅ LYNFABRIKKEN

26. februar 2009- 00:00

kr.30

Jens Smærup Sørensen debuterede i 1971 med digtsamlingen Udvikling til fremtiden. Det samlede forfatterskab inkluderer i dag børnebøger, noveller, radiospil, digte, filmmanuskript og romaner. Hans seneste roman Mærkedage (2007) er blevet særdeles godt modtaget og har indhentet både Boghandlernes Gyldne Laurbær, Weekendavisens romanpris samt DR’s Romanpris og blev desuden indstillet til Nordisk Råds litteraturpris.
Nicolaj Stochholm er aktuel med albummet Færden i samarbejde med Martin Hall og Søren E. Jensen. Stochholm debuterede i 1991 med digtsamlingen Biografi og har siden da modtaget diverse priser og legater, bl.a. Michael Strunge Prisen og Kunstfondens tre-årige arbejdslegat.

Knud Steffen Nielsen er lyriker og billedkunstner. Han havde sin litterære debut med digtsamlingen Indskrift i 1980. Nielsen har en omfangsrig produktion bag sig af billedkunst såvel som kortprosa og lyrik, han har for sit kunstneriske arbejde modtaget legater fra både Statens Kunstfond og Statens Litteraturråd.

Detaljer

Dato:
26. februar 2009
Tidspunkt:
00:00
Pris:
kr.30
Hjemmeside:
https://lips.dk